صفحات صبحگاهی|قلاب ایده‌های گریز پا|توسعه فردی

صفحات صبحگاهی | قلابی برای گرفتن ایده‌های گریزپا

 

از اول سال هرچه با خودم کلنجار می‌رفتم انگار مغزم خشک شده‌بود و دستم به نوشتن نمی‌رفت. هر روز ایده‌ها در سرم کله معلّق می‌زدند ولی دستم یاری نمی‌کرد تا ایده‌های گریزپا را قلاب کنم و روی کاغذ جایی برای آنها باز کنم؛ تا اینکه روزی در سمینار استاد شاهین کلانتری، یکی از دوستان به نام زری از تجربه‌اش در انجام صفحات صبحگاهی گفت. او می‌گفت: فکرهای منفی حکم یک گونی پر از آشغال بد بو را دارند که در طول روز ما آنها را به دوشمان می کشیم و با خود به این‌طرف و آ‌ن‌طرف می کشیم، ولی با نوشتن صفحات صبحگاهی می‌توانید از این افکار دور شوید.

آنجا بود که حرفهای او به دلم نشست و به نوشتن این صفحات در ابتدای روز ترغیب شدم. دیگر از بلاتکلیفی و ننوشتن ایده‌هایم به ستوه آمده بودم؛ قصد کردم ابتدای صبح را با نوشتن صفحات صبحگاهی شروع کنم.

چندسال اخیر در اکثر کلاس‌های مدرسه نویسندگی که شرکت می‌کردم، استاد کلانتری به نوعی از مزیت‌های این عادت صبحگاهی برایمان می‌گفت ولی کو گوش شنوا؟ باید کارد به استخوان ننوشتنم می‌رسید تا نیازمند نوشتن صفحات مقدس صبحگاهی شوم.

صفحات صبحگاهی چیست؟

مبحث این صفحات را جولیا کامرون مطرح کرد. او معتقد است: برای تقویت عضلات تمرکز، در ابتدای روز لازم است نوشتن را تجربه کنید و در ۳ صفحه تمامی افکار مزاحم و تنش‌های ذهنی خود را روی کاغذ نوشته و پیاده کنید.

صفحات صبحگاهی  در ابتدای صبح قبل از چک کردن گوشی موبایل و قبل از حتی مسواک زدن دندانها باید نوشته شوند.

این صفحات مانند معلمان ریاضی به ظاهر خشن، هستند که در ابتدا جسم و روح را درگیر می‌کنند و  نهایتن با تلنگرهایی که می‌زنند، جسم و روح را جلا می‌دهند.

در حقیقت می‌توانید این صفحات را با آرامش و بدون نگرانی و سانسور از  دغدغه‌مندیهای خود و هزار موضوع دیگر که چون کوهی استوار جلوی اهداف‌تان و شما سد شد‌ه‌اند بنویسید‌.

با نوشتن احساسات ناراحت‌کننده‌ی خود می‌توانید وجودتان را از احساسات منفی‌ تخلیه کنید. بعد از گذشت چند ماه اثر معجزه‌ آسای او را در زندگی خود حس کنید.

سبک نوشتن در صفحات صبحگاهی باید چگونه باشد؟

در این صفحات می‌توانید از علت نرسیدن به اهداف‌تان و یا کارهایی که به دلیل کسالت و بی‌حوصلگی شما عقب افتاده‌اند بنویسید و حتی می‌توانید علت تشویش و ذهن آشفته‌ی خود را و نیز علت نابسامانی روابط خود با دیگران و یا دیگران با شما را در صفحات صبحگاهی بنویسید.

باید توجه داشته باشید که این صفحات تنها صفحاتی هستند که از هیچ ساختار و اصولی پیروی نمی‌کنند.

من به دلیل همین شلختگی در نوشتن و رها و آزاد نویسی است که با یک‌بار نوشتن جذب  انجام دادن آن شدم، نه به دلیل اینکه فرد بی‌نظمی هستم، بلکه این آزادنویسی و بی‌قید و بند رها شدن در کاغذ، انسان را از همه‌ی باید‌ها و نباید‌های نوشتاری دور می‌کند.

در واقع صفحات صبحگاهی یک نمونه از ساختارشکنی است که نتایج مثبتی را با خود به همراه دارد.

 

مزایای صفحات صیحگاهی- دستاوردهای صفحات صبحگاهی

  • ۱٫ با توجه به آنچه درباره‌ی صفحات صبحگاهی بیان کردم متوجه شدید که با قلاب کردن افکاری که شما را در طول روز درگیر می‌کند می‌توانید به برون ریزی ذهنی دست پیدا‌ کنید و این مورد بزرگترین دستاورد صفحات صبحگاهی است.

 

  1. با توجه به این که این صفحات را باید هر روز در ابتدای صبح بنویسید، بالطبع به نوشتن عادت می‌کنید و در حقیقت به یک نظم شخصی هدفمند می‌رسید.

 

  1. نوشتن صفحات صبحگاهی نوعی مدیتیشن نیم ساعته است و روشی در آرام سازی جسم و روح است؛ با توجه به آنچه در کتاب راه هنرمند در مورد این صفحات خواندم بسیاری از بیماری‌های روحی و جسمی را می‌توان با این روش التیام بخشید.

 

 

  1. صفحات صبحگاهی باعث می‌شود امور منفی از ذهن پاک شود و جای خود را به افکار مثبت تاثیر گذار بدهد.

 

  1. از دیگر مزایای صفحات صبحگاهی این است که من با نوشتن مداوم این صفحات نوعی تغییر مثبت و اساسی در جهت رسیدن به اهدافم احساس کردم.

 

 

  1. نوشتن روزانه‌ی صفحات صبحگاهی ذهن را خلاق‌تر و ایده سازتر می‌کند.

 

پیشنهاد می‌کنم اگر شما هم می‌خواهید تمرکز بیشتری در انجام کارها داشته باشید و جریان سیال ذهن خود را مهار کنید، با شیوه‌ی آزاد نویسی در صفحات صبحگاهی این تغییر را در خود ایجاد کنید، و روزهای پربار و مفیدی را برای خود رقم بزنید.

     به تاریخ:  /۰۴/۰۴ ۱۴۰۲

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط